Jak dobrać optymalną podziałkę zęba?

Na jaką wielkość zęba zdecydować się do cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych?

podziałka zęba TPI
podziałka zęba TPI

TPI to skrót wskazujący na podziałkę zęba. Określa liczbę zębów w jednostce miary jednego cala. TPI (Teeth Per Inch) to jednostka używana w krajach anglojęzycznych i odpowiada 25,4 mm. Im większa wartość TPI, tym więcej piła będzie miała zębów w konsekwencji czego zęby te będą mniejsze. Podziałka TPI 2 to odległość między wierzchołkami zębów 13 mm. W podziałce TPI 14 odległość między wierzchołkami zębów wynosi tylko 1,8 mm. Oznacza to, że im większa liczba, tym mniejszy ząb.

  • Mały ząb przeznaczony jest do cięcia materiału twardego i zapewnia optymalne parametry cięcia. Małe zęby wybieramy do cięcia konturowego, a także do cięcia, gdzie konieczna jest gładkość ciętej powierzchni.
  • Duży ząb wybieramy do cięcia materiałów o dużej średnicy, do "zgrubnego" cięcia oraz do cięcia miękkiego materiału.
  • Jeśli wybierzesz do cięcia drewna za małe zęby, pojemność wrębu zostanie przekroczona przed odprowadzeniem wióra poza strefę cięcia, to przerośnięty wiór może czopować przestrzeń wrębu. W konsekwencji często doprowadza to do pogorszenia jakości powierzchni cięcia.
  • Za duże zęby powodują grubość powierzchni ciętego materiału w konsekwencji czego włókna będą wyrywane.
jaką wielkość zęba
jaką wielkość zęba
  • TPI 2, 3, 4: Dostosowane są do "zgrubnego" cięcia materiałów o dużej średnicy z zakresu 30–100 mm.

  • TPI 6, 8: To ząb idealny do cięcia drewna suchego, drewna twardego, sklejki oraz materiałów szcztucznych oraz kompozytowych o średnicy z zakresu 10-30 mm.

  • TPI 10, 14: Małe zęby przeznaczone są do delikatnego cięcia drewna i materiałów sztucznych i kompozytowych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Również poradzą sobie z cięciem metali nieżelaznych o średnicy mniejszej niż 30 mm. Przystosowane są do cięcia konturowego sklejek oraz materiałów w kształcie płyt do wysokości 10 mm.

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.7
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?