Jak określić długość piły taśmowej?

Aby wybrać odpowiednią piłę taśmową do swojej pilarki, musisz znać jej długość. Jej znajomość jest bezwzględnie potrzebna. Skąd ją wziąć? Tutaj znajdziesz niezbędne informacje a do tego dodamy kilka dobrych rad i wskazówek. Pokażmy krok po kroku, jak prawidłowo zmierzyć długość piły taśmowej. Nasze wskazania szczególnie docenią ci, którzy nie posiadają już instrukcji obsługi do swojej pilarki lub zbudowali własne urządzenie.

Pomiar piły taśmowej kompletnej (taśma tnąca zgrzewana) metodą przewijania

  1. Umieść piłę taśmową ze zgrzewem na równej powierzchni.
  2. Zrób znak (kreskę) na powierzchni obok spoiny.
  3. Przewijaj piłę taśmową po powierzchni, aż zgrzew pojawi się ponownie.
  4. Na powierzchni zrób drugi znak (kreskę).
  5. Zmierz odległość pomiędzy dwoma znakami.

Zapoznaj się również z naszym zamieszczonym poniżej krótkim wideo filmikiem, w którym cała procedura jest jasno pokazana.

Inne sposoby mierzenia długości piły taśmowej

Przewijanie taśmy ze zgrzewem to bardzo szybka, prosta i jednocześnie dokładna metoda pomiarowa. Krótko mówiąc, idealny pomocnik. Czasami jednak mogą zaistnieć sytuacje, w których taki pomiar nie jest możliwy. Co w takich chwilach? Czytaj dalej:

  • Pęknięta taśma. To proste - rozciągnij piłę taśmową na równej powierzchni i po prostu zmierz.
  • Mało miejsca na równej powierzchni. W takim przypadku wystarczy zaznaczyć na powierzchni odcinek metra. Stopniowo przesuwaj wzdłuż niej taśmę tnącą, a ostatnią część piły taśmowej, która ma mniej niż jeden metr, zmierz za pomocą taśmy mierniczej.
  • Brak piły taśmowej. Jeśli nie dysponujesz piłą taśmową, wystarczy samo urządzenie. Na koła napędowe, zamiast taśmy tnącej, naciągniemy sznurek, który następnie zmierzymy. Uwaga, koła należy zostawić poluzowane, aby pozostał margines do nastawienia napięcia taśmy.

I ostatnia wskazówka – ze względu na właściwości zębów, piły taśmowe nie zawsze mogą być dokładne co do milimetra, wręcz przeciwnie, czasami mogą być nawet o centymetr dłuższe. Innymi słowy, nie należy się martwić, że pomiar będzie niedokładny, ponieważ niewielkie odchylenie nie powinno mieć znaczenia.

Już wiemy długość. Co dalej?

Długość piły taśmowej to ważny parametr, ale nie jedyny. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki rodzaj piły taśmowej właściwie potrzebujesz, pomocne mogą być dodatkowe porady i wskazówki, dotyczące jej odpowiedniego wyboru. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami w dyskusji pod artykułem.

Jeśli wręcz przeciwnie, masz jasność, przejdź do naszego konfiguratora. Można w nim zamawiać piły taśmowe bez żadnych ograniczeń – taśmy tnące zgrzewamy na wymiar, dzięki czemu możemy sobie poradzić z każdą długością.

🎁 Do każdej zamówionej u nas piły taśmowej otrzymasz etykietę informacyjną (lub naklejkę) z kodem QR. Będzie ona dla Ciebie podręcznym pomocnikiem - nie będziesz musiał niczego ponownie mierzyć, bo dzięki etykiecie z kodem QR zawsze będziesz miał pod ręką dokładne parametry swojej piły taśmowej (więcej szczegółów znajdziesz tutaj).

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.8
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?