Jak dobrać odpowiednią taśmę tnącą do przemysłu stolarskiego?

Nie jesteś pewien, jak odpowiednio dobrać piłę stolarską? Zależy Ci na jak najlepszej wydajności cięcia i długotrwałej żywotności? Dobrze trafiłeś, jesteśmy tu od tego, aby Ci pomóc i dobrze doradzić.

Szerokość i grubość

Grubość taśmy to rzeczywiście grubość blachy, z której piła jest wykonana. Pamiętaj, jeśli masz przecinarkę z małym kołem napędowym i założysz za grubą taśmę, przyczyni się to do skracania żywotności. Zmierz średnicę kół i podziel przez 500. Uzyskasz liczbę stanowiącą maksymalną grubość piły taśmowej, można ją spokojnie założyć, nie mając żadnych wątpliwości. Przykład: koło o średnicy 420 mm, wtedy liczymi 420 ÷ 500 = 0,84. Maksymalna grubość taśmy dla danej piły to 0,8 mm. Jeśli masz piłę z kołem napędowym o średnicy mniejszej niż 350 mm, zawsze zakładaj taśme o maksymalnej grubości 0,65 mm.

Szerokość taśmy mierzona jest od wierzchołka zęba do tylnej krawędzi. Parametry te podawane są przez producentów pił (szerokość taśmy dopasowana jest do piły). W razie jakichś wątpliwości prosimy o kontakt w dyskusji pod artykułem.

Szerokość taśmy tnącej podpowiada, jak taśma będzie się zachowywała podczas pracy. Do cięcia w długiej linii prostej wybierz taśmę jak najszerszą. Do cięcia konturowego wybierz wąską taśmę. Można powiedzieć, że z naszą najwęższą taśmą o szerokości 3 mm (w rzeczywistości szeroka jak piła wyrzynarka) poradzisz sobie z promieniem cięcia 3 mm. Średnia taśma o szerokości 13 mm poradzi sobie z promieniem cięcia 65 mm. Taśmy o szerokości 32 mm nie wybieramy do cięcia konturowego, wybieramy je tylko do cięcia prostolinijnego.  

Podziałka zęba

TPI to skrót wskazujący na podziałkę zęba. Określa liczbę zębów w jednostce miary jednego cala. TPI (Teeth Per Inch) to jednostka używana w krajach anglojęzycznych i odpowiada 25,4 mm. Im większa wartość TPI, tym więcej piła będzie miała zębów w konsekwencji czego zęby te będą mniejsze. Oznacza to, że im większa liczba, tym mniejszy ząb. 

Wielkość zęba dobieramy w zależności od wymiarów ciętego materiału (wysokość materiału skrawanego przez piłę w jednym momencie). Uzębienie również decyduje o ciętej powierzchni materiału.

Mały ząb jest świetnie dostosowany do cięcia twardego materiału zapewniający optymalne parametry cięcia. Małe zęby wybieramy do cięcia konturowego, a także do cięcia, gdzie konieczna jest gładkość ciętej powierzchni. 

Duży ząb wybieramy do cięcia materiałów o dużej średnicy, do "zgrubnego" cięcia oraz do cięcia miękkiego materiału. Jeśli wybierzesz do cięcia drewna za małe zęby, pojemność wrębu zostanie przekroczona przed odprowadzeniem wióra poza strefę cięcia, to przerośnięty wiór może czopować przestrzeń wrębu. W konsekwencji często doprowadza to do pogorszenia jakości powierzchni cięcia. Za duże zęby powodują grubość powierzchni ciętego materiału w konsekwencji czego włókna będą wyrywane.

Na jaką wielkość zęba zdecydować się?

TPI 2, 3, 4: Dostosowane są do "zgrubnego" cięcia materiałów o dużej średnicy z zakresu 30–100 mm.

TPI 6, 8: To ząb idealny do cięcia drewna suchego, drewna twardego, sklejki oraz materiałów sztucznych oraz kompozytowych o średnicy z zakresu 5-30 mm.

TPI 10, 14: Małe zęby przeznaczone są do delikatnego cięcia drewna i materiałów sztucznych i kompozytowych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Również poradzą sobie z cięciem metali nieżelaznych o średnicy mniejszej niż 30 mm. Przystosowane są do cięcia konturowego sklejek oraz materiałów w kształcie płyt do wysokości 10 mm.

Prawidłowe ustawienie prędkości

Prędkość piły taśmowej to prędkość liniowa z jaką uzębienie przemieszcza się w przecinanym materiale podczas skrawania.

Niektóre przecinarki do drewna zapewniają regulację prędkości cięcia. Maksymalna wartość prędkości jest jednak ograniczona przez skrawalność przecinanego materiału. Droższe modele posiadają wariator umożliwiający automatyczne zmiany biegów. Najczęściej stosowany zakres prędkości pił taśmowych to 300–900 m/min.

Ustaw niską prędkość do cięcia drewna twardego, do delikatnego cięcia konturowego oraz do mniej wydajnego cięcia. Niską prędkość ustawiamy do cięcia, kiedy nie ważna jest prędkość odprowadzenia wióra.

Ustaw większą prędkość do cięcia drewna miękkiego (przede wszystkim do cięcia wzdłuż), do cięcia materiału o dużej średnicy a także by uzyskać optymalną wydajność cięcia. Większą prędkość również ustawiamy do "zgrubnego" cięcia.

Im większą prędkość wybierzemy, tym łatwiejsze będzie odprowadzanie wiorów. Piła taśmowa (jeśli ostrze nie jest już tępe) nie może stawiać oporu i utrudniać obróbkę. Za niska prędkość powoduje zapchanie rowków wiórowych w konsekwencji czego dochodzi do nieoptymalnego cięcia.

Materiały specjalne

Do cięcia niezwykłych materiałów, takich jak płyt kompozytowych oraz płyt wzmocnionych materiałem tekstylnym, różnych rodzajów sklejek, cegieł, szkła, betonu porowatego, tekstylii oraz pianek należy dobrać piły z linii produktowej C-Grit (piła taśmowa dostosowana do materiałów twardych oraz odpornych na ścieranie). Do cięcia polistyrenu przeznaczone są piły Meat&Fish (dostosowane pierwotnie do cięcia mięsa z kośćmi), które charakteryzują się wąskim rozwarciem zębów i małym przekrojem cięcia - tylko 0,16 mm z każdej strony.


Nie jesteś pewien swojego wyboru? A może masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami w dyskusji pod artykułem, chętnie pomożemy we wszystkim.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.6
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?