Jak dobrać odpowiednią taśmę tnącą do cięcia drewna? #1

Z poniższego artykułu dowiesz się‚ jak dobrać optymalną długość, szerokość i podziałkę taśmy tnącej do drewna.

Jaka jest optymalna długość taśmy tnącej?

Sprawdzenie długości

Taśma tnąca posiada własny system oznaczeń, dzięki któremu możemy łatwo rozpoznać jej parametry. Najczęściej podaje się długość, szerokość (inaczej wysokość), grubość taśmy oraz tzw. podziałkę czyli ilość zębów na 1 cal (25,4 mm). Długość taśmy zawsze zależy od modelu przecinarki i najczęściej parametr ten można znaleźć w instrukcjach obsługi. Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia długości w ten sposób, to:

  • zmierz pękniętą taśmę
  • zmierz zgrzaną taśmę - postaw taśmę zgrzewem na podłogę i zaznacz kreską, dociśnij taśmę na obwodzie do podłogi, dopóki zgrzew nie pojawi się ponownie. Następnie zaznacz drugą kreskę. Zmierz odległość między dwoma zaznaczonymi kreskami
  • zmierz sznurkiem zewnętrzny obwód kół i na podstawie długości możesz ustalić przybliżoną długość taśmy (nie polecamy, tylko w przypadku ostateczności z powodu niedokładnego wymiaru)

Najczęściej spotykane przecinarki i długości taśm tnących

szerokość piły taśmowej, promień minimalny
szerokość piły taśmowej, promień minimalny

Jaka jest optymalna szerokość taśmy tnącej?Prawdopodobnie do Twojej piły do drewna pasuje wiele rodzajów taśm - zakres zalecanych szerokości znajdziesz w instrukcji obsługi. Jeśli średnica kół napędowych piły wynosi 350 mm lub jest mniejsza, nie można dostosować taśmy o szerokości większej niż 13 mm. 

Im szerszą taśmę wybierzesz (zgodnie z dopasowaniem przecinarki), tym większa będzie żywotność taśmy.

W związku z tym zdecyduj się na jak najszerszą taśmę uwzględniając promień cięcia. Tabela poniżej pomoże Ci szczegółowo ustalić, jaki promień można o danej szerokości taśmy ciąć podczas jednej linii cięcia (nie wracając z powrotem do cięcia).

podziałka zęba TPI
podziałka zęba TPI

Jaką podziałkę zęba prawidłowo dobrać?Wielkość zęba dobieramy w zależności od wymiarów ciętego materiału (wysokość materiału skrawanego przez piłę w jednym momencie). Uzębienie również decyduje o ciętej powierzchni materiału.

Duży ząb (podziałka TPI 2, TPI 3 i TPI 4) wybieramy do cięcia materiałów o dużej średnicy lub do "zgrubnego" cięcia. Duży ząb przeznaczony jest do cięcia wzdłuż drewna miękkiego oraz świeżego. 

Ząb o średniej wielkości (podziałka TPI 4, TPI 6 i TPI 8) wybieramy) do cięcia zwykłego. Podziałki te cieszą się dużą popularnością. Dostosowane są do cięcia wzdłuż i poprzek włókien. Zapewniają najlepszą szybkość cięcia w stosunku do gładkości ciętej powierzchni.

Mały ząb (podziałka TPI 10, TPI 14) wybieramy do cięcia konturowego, a także do cięcia, gdzie konieczna jest gładkość ciętej powierzchni. Przystosowane są do cięcia kształtowego sklejek oraz materiałów w kształcie płyt do wysokości 10 mm.

Co tak naprawdę oznacza TPI?

TPI to skrót wskazujący na podziałkę zęba. Określa liczbę zębów w jednostce miary jednego cala i odpowiada 25,4 mm. TPI (Teeth Per Inch) to jednostka używana w krajach anglojęzycznych i odpowiada 25,4 mm. Im większa wartość TPI, tym więcej piła będzie miała zębów w konsekwencji czego zęby te będą mniejsze. Oznacza to, że im większa liczba, tym mniejszy ząb. Tabelka poniżej wskazuje przeliczenie TPI odległości między dwoma wierzchołkami zębów w mm.

Określenie TPI Dystans między dwoma wierzchołkami zębów
2 TPI 13 mm
3 TPI 8,5 mm
4 TPI 6 mm
6 TPI 4 mm
8 TPI 3 mm
10 TPI 2,5 mm
14 TPI 1,8 mm

 

grupa zębów skip hook regular
grupa zębów skip hook regular

Co znaczy określenie Hook, Regular oraz Skip?Regular to standardowy kształt zęba z kątem natarcia wynoszącym 0°, który stosowany jest do podziałek 14, 10, 8 i 6. Dużą zaletą tej geometrii jest gładkość ciętej powierzchni i doskonałe parametry cięcia.

Skip to określenie geometrii, gdzie prawie zawsze brakuje jednego zęba (z angl. skip - omijać). Kąt natarcia wynoszący 0° zapewnia płynne i mniej agresywne cięcie. Dostosowany jest do wysokowydajnego cięcia i do "zgrubnego" cięcia materiału.

Hook to ząb hakowy wyróżniający się dodatnim kątem natarcia 10° i stosowany jest przede wszystkim do materiałów o dużej średnicy oraz do materiałów trudnoskrawalnych.

Simonds pas na drevo vodorovne
Simonds pas na drevo vodorovne

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.6
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze
Tomasz Wrona
Jaką taśmę, bądź taśmy polecili by państwo do piły elektra-backum bas 315? Praca głownie w drewnie egzotycznym, czyli twardym o grubości od kilku milimetrów do niemal 10 centymetrów. Pozdrawiam.
SIMONDS

Witam, generalnie najbardziej polecana jest taśma CarbideWood https://www.simonds.pl/tasmy-tnace/carbide-wood specjalnie do drewna twardego i egzotycznego.
Nie jestem tylko w 100% pewien jej przydatności do stosowania tego materialu "od kilku mm". Tam raczej szukałbym taśm flexback, gdzie dostępne są również mniejsze zęby odpowiednie do cienkich materiałów.

S.Kolarik | kolarik@simonds.cz

Eugeniusz Ogiejko
Witam.Pomimo szczegółowego opisu,mam problem z doborem taśmy.Mam do wycinania okrągłych kształtów (toczę amatorsko misy) drewno dąb,buk.Muszę wycinać koła o średnicy 20 cm i grubości;różnie 10 cm,15 cm.Jaką najlepiej dobrać taśmę.Wymiary zgodnie z instrukcją to;1826 mm szer. 6 do 12,5 mm, a jakie zęby byłyby najodpowiedniejsze?.Proszę o poradę i czy u Was dostanę taką taśmę.Eugeniusz
SIMONDS

Witam, do takich sztuk pan potrzebuje coś z wielkim ząbem i idealnie z geometryją HOOK. Ale do tej piły moźno zauźywać tylko taśmy max 13mm i w tem przypadku moge zaoferować:

https://www.simonds.cz/pl/tasmy-tnace-do-drewna/produkt-15/1826/13-x-0-65/4-hook lub https://www.simonds.cz/pl/tasmy-tnace-do-drewna/produkt-15/1826/13-x-0-65/3-skip

Standa Kolarík | kolarik@simonds.pl

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?