Zorientuj się!

Co oznaczają symbole i na co wskazują informacje na taśmie tnącej? Dowiedz się więcej!

Zorientuj się!
Zorientuj się!

Zorientuj się!

Co oznaczają symbole i na co wskazują informacje na taśmie tnącej? Jaką długość wybrać i na jaką wielkość zęba się zdecydować? Co znaczy określenie Hook, Regular oraz Skip?

Z artykułu poświęconego ogólnym informacjom dowiesz się więcej o czym mówią oznaczenia pojawiające się na taśmach oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Jaki wymiar taśmy musisz wybrać i jakie są stałę? Aby uzyskać więcej informacji przejdź do zdjęcia taśmy.

Taśma tnąca posiada własny system oznaczeń, dzięki któremu możemy łatwo rozpoznać jej parametry. Najczęściej podaje się długość, szerokość (inaczej wysokość), grubość taśmy oraz tzw. podziałkę czyli ilość zębów na 1 cal (25,4 mm). 

  1. Szerokość piły taśmowej - wskazuje na szerokość taśmy, z której zrobiona jest. Mierzy się ją od tylnej krawędzi do wierzchołka zęba. Wymiar ten dobieramy w zależności od tego, czy jest to piła do cięcia prostoliniowego, czy do cięcia kształtowego. Szeroka taśma dostosowana jest cięcia prostolinijnego, wąską taśmę wybieramy do cięcia konturowego. Dowiedz się więcej na temat dobrania optymalnej szerokości taśmy tnącej.
  2. Grubość piły taśmowej - chodzi o grubość taśmy. Podany wymiar zawsze jest ściśle powiązany z szerokością danej piły i jest zawsze w stałym wymiarze. Nie dobieramy wymiaru grubości taśmy.
  3. Długość piły taśmowej - chodzi o długość zgrzanej taśmy podaną w mm. Wymiar określony jest przez producenta przecinarki i podany jest zawsze w stałym wymiarze. Jeśli zamówisz taśmę o innej długości, nie będzie pasowała do piły. Zgrzewamy taśmy tnące na wymiar, wykonujemy taśmy odpowiadające Twoim preferencjom.
  4. Ilość zębów na cal - chodzi o wielkość zębów i odległość wierzchołków zębów od siebie. W tej dziedzinie jesteśmy przyzwyczajeni określać to pojęcie jako ilość zębów na jeden cal (1 cal = 2,54 cm). Im mniejsza liczba, tym większy ząb. Ten wymiar musimy odpowiednie dobrać w zależności od ciętego materiału. Profili o dużej średnicy, np. masywne pręty stalowe, belki lub mocne deski trzeba ciąć taśmą posiadającą duże zęby (TPI 2, TPI 3 i TPI 4). Zęby o średniej wielkości (TPI 6 i TPI 8) dobieramy do cięcia standardowych wymiarów desek do grubości 10 - 25 mm. I najmniejsze zęby dobieramy (TPI 10 i TPI 14) do cięcia cienkich desek, laminatu lub sklejki do grubości 10 mm. Więcej na temat dobrania optymalnej podziałki zęba.
  5. Kształt zębów - chodzi o geometrię zębów w wymiarze określonym przez producenta przecinarki. Wymiar podany zawsze jest ściśle powiązany z podziałką zębów w wybranej szerokości. Nie dobieramy tego wymiaru. Więcej na temat dobrania odpowiedniego kształtu zębów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.6
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?