Jak samodzielnie zbudować pilarkę taśmową?

O czym należy pomyśleć przystępując do samodzielnej budowy pilarki taśmowej? Przyjrzymy się temu w nowym artykule dotyczącym pił taśmowych. Wykonanie pilarki taśmowej domowym sposobem nie jest trudne i w zasadzie każdy może to zrobić.

Okazjonalni budowniczy czy zapaleni majsterkowicze niechętnie wydają wiele tysięcy na drogie maszyny, zwłaszcza, gdy cięciem drewna zajmują się tylko parę razy w roku. Dlatego często w swoich ogrodach i warsztatach korzystają z wykonanych domowym sposobem alternatywnych urządzeń. Aby jednak taka pilarka była w pełni funkcjonalna należy pamiętać o:

  • elementch i podzespołach, których nie powinno zabraknąć nawet w samodzielnie wykonanym urządzeniu,
  • prawidłowym doborze i ustawieniu napięcia piły taśmowej.

Inspiracji do samodzielnej budowy pilarki taśmowej poszukiwaliśmy bezpośrednio u naszych klientów, posiadających duże doświadczenie w tej dziedzinie. Ale o ile chodzi o wybór piły taśmowej i porady związane z jej zastosowaniem, to od tego jesteśmy tutaj my. 👍

Co więc warto mieć na pamięci budując samodzielnie pilarkę?

  1. Koła napędowe – Mogą być stalowe lub żeliwne. Zastosować można również koła samochodowe z oponami, które prawdopodobnie jeszcze lepiej napinają taśmę tnącą, która pod wpływem ciepła rozszerza się i skraca (wzrost temperatury o 15°C = wydłużenie o ok. 1 mm na długości 5 m). Ważnym elementem są także sprężyny lub podkładki sprężyste w urządzeniu napinającym.
  2. Rozmiar koła napędowego – Optymalnie średnica kół powinna wynosić co najmniej 450 mm, najlepiej 550 mm. Ze względu na częstotliwość zginania i prostowania piły taśmowej (w zależności od długości i prędkości wynosi ona od 30 do 70 tys. razy za godzinę) zalecana jest średnica koła 500x większa niż grubość taśmy tnącej (dla wąskich taśm o grubości 0,9 lub 1,1 mm stosowanych do cięcia kłód). Zbyt mała średnica koła może powodować pękanie taśmy.
  3. Koło pasowe, silnik – Średnica kół pasowych powinna być dobrana tak, aby prędkość piły taśmowej wynosiła od 20 do 35 m/s. Odpowiednim silnikiem jest silnik o mocy ok. 5 kW.
  4. Regulowane koło napędowe – Umożliwia regulację naprężenia piły taśmowej. Zmiana pozycji koła zaprzyczynia dopasowanie taśmy tnącej do prowadnic i zapewnia, że nie przesuwa się ona do przodu i nie spada.
  5. Rolki prowadzące z kołnierzem lub tylne łożyska oporowe – Pełnią funkcję prowadzącą, a także zapobiegają spadaniu pasa. Jeśli rolki prowadzące znajdują się tylko od góry, dociskają one lekko piłę taśmową i utrzymują ją w pozycji stabilnej, zapobiegając falowaniu.
  6. Mechanizm podnoszący z korbą i linijką pomiarową – Można go rozwiązać za pomocą dwóch linek lub prętów gwintowanych. Linky są łatwiejsze w wykonaniu, ale należy uważnie monitorować poziome położenie pilarki i zapewnić równomierne nawijanie linek na wał. Przy zastosowaniu dwóch prętów gwintowanych symetryczne podnoszenie urządzenia zapewnia łańcuch. Koło zębate z korbą zapewnia równomierne posunięcie taśmy (np. 1 ząb na kole = 1 mm przesunięcia taśmy w dół lub w górę), zatrzask z kolei utrzymuje urządzenie w zadanym położeniu. Uwaga! Wibracje nie mogą powodować samoistnego obniżania urządzenia.
  7. Chłodzenie piły taśmowej – Dość prosta, ale ważna rzecz. Umożliwia wydajniejszą pracę urządzenia. W tym celu wystarczy nad piłą umieścić kanister z kranikiem i wężem. Wodę należy doprowadzić do taśmy tnącej tak, aby na nią spłynęła i ochłodziła ją, zanim wniknie w drewno.
  8. Posuw poziomy urządzenia po torowisku – Najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla naszych klientów są kształtowniki typu L oraz koła z rowkiem. Powodem jest prawdopodobnie prostota wykonania oraz cena. Torowisko może być zamocowane za pomocą podkładów lub zabetonowane. Ważna jest solidna podstawa, zapewniająca odpowiednie wypoziomowanie urządzenia wraz z piłą taśmową.
  9. Belki oporowe, wsporniki kątowe, mocowanie kłody – Konieczne jest zaprojektowanie mechanizmu, umożliwiającego prostą manipulację z kłodą i jej łatwe mocowanie.
  10. Osłony ochronne koła napędowego – pełnią ważną funkcję z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy, ponieważ piła taśmowa może zsunąć się z koła napędowego lub pęknąć, a następnie zostać częściowo odrzucona. Pilarka wyposażona w osłony ochronne zapobiega wypadkom przy pracy. Jedną z możliwości jest zakrycie całych kół oraz pasa, ale jednak częściej spotykane jest częściowe zasłonięcie koła napędowego w kierunku ruchu taśmy tnącej (patrz zdjęcie zielonej piły).

    Osłona powinna być także wygięta w dół (dzięki temu osłona przytrzyma pękniętą taśmę tak, aby nie została odrzucona). Ważne jest również jej przekrycie w kierunku do przodu przed kołami tak, aby sięgała poniżej poziomu pasa górnego (uniemożliwi odrzut w przypadku ześlizgnięcia się piły taśmowej np. z powodu złego dopasowania). Idealnie jest pozostawienie takiego odstępu pomiędzy kołami a osłoną, który umożliwi wymianę piły taśmowej, ale jednocześnie zapobiega jej odrzuceniu.

Jak wybrać piłę taśmową i jak ją ustawić?

  1. Grubość taśmy – Piły taśmowe przeznaczone do cięcia kłód mają zwykle grubość 0,9 lub 1,1 mm (drugi rodzaj jest sztywniejszy i zwykle lepiej trzyma przy cięciu). Przy wyborze taśmy tnącej należy również uwzględnić średnicę kół napędowych urządzenia.
  2. Podziałka uzębienia – Do cięcia kłód zalecana jest podziałka 1,1 TPI, z rozwiedzeniem i ostrzeniem do drewna miękkiego (SOFT) lub twardego (HARD).
  3. Dostępne rozmiary pił taśmowych do cięcia kłód – Można je znaleźć na naszej stronie internetowej: piły taśmowe do drewna: seria RipperS Premium.
  4. Zakładanie i regulacja piły taśmowej – W przypadku kół stalowych lub żeliwnych regulacja piły taśmowej powinna być łatwa i szybka. Dla odmiany przy zastosowaniu kół z oponami powinny one lepiej reagować na rozszerzalność cieplną taśmy tnącej. Zęby piły taśmowej nie powinny leżeć na kole, ale wystawać na zewnątrz. Rolki prowadzące zapobiegają spadaniu taśmy, a poprzez zmianę pochylenia koła reguluje się położenie taśmy tak, aby szczelina między jej tylną krawędzią a prowadnicą była minimalna.
  5. Ustawianie napięcia taśmy tnącej – Naprężenie piły taśmowej powinno wynosić ok. 200 N na 1 mm2 przekroju.

Czy już wszystko wiadomo? W takim razie teraz zapraszamy do wyboru piły taśmowej w naszym sklepie internetowym. W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji w kontaktach tutaj. Chętnie odpowiemy na pytania i pomożemy w doborze odpowiedniej piły taśmowej.

Należy bezwarunkowo przestrzegać zasad bezpieczeństwa pracy, do włączonego urządzenia podchodzić z rozwagą i z ostrożnością poruszać się wokół niego.

W przypadku własnych doświadczeń z budową pilarki taśmowej domowym sposobem, prosimy o udział w dyskusji i podanie szczegółów. Być może będzie to dobra inspiracja dla innych poszukiwaczy alternatywnych rozwiązań.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.3
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?