Jakie są rodzaje taśm tnących?

Z artykułu poświęconego ogólnym informacjom o taśmach dowiesz się, na czym polega różnica między piłami bimetalicznymi, węglikowymi oraz węglowymi.

Piły bimetaliczne

Do taśmy ze stali sprężynowej, przyspawamy laserem pasek ze stali szybkotnącej HSS o twardości 67-69 HRC. Taki rodzaj piły jest najbardziej popularny wśród klientów. Jego główną cechą to najlepszy stosunek ceny do jakości. Jeżeli chodzi o żywotność taśmy tnącej, najbardziej na nią wpływa jakość używanego materiału i grubość drutu z materiału HSS spawanego do stali sprężynowej. Im grubszy drut stosujemy, tym uzyskujemy większą powierzchnie chroniącą wierzchołki zębów przed uszkodzeniem zpowodowanych wibracjami oraz niewłaświwym używaniem. Większy podział materiału HSS również wpływa na cenę taśmy tnącej. Piły w niższych cenach to sprzęt dla osób, które mają mniejsze oczekiwania. Posiadają tylko małe wierzchołki zębów z materiału HSS, za sprawą których ma piła niską żywotność. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na żywotność i wydajność piły bimetalicznej są geometria, kąt natarcia, rozstaw zębów, zahartowanie zębów oraz dokonywanie zgrzewu. Piła ta odporna jest na wibracje i niewłaściwe używanie. 

Przykład taśmy tnącej w użytku profesjonalnym - taśma tnąca do cięcia metalu z linii XP 3660 x 27 x 0,9 | 4/6

Przykład taśmy tnącej w użytku hobbistycznym - taśma tnąca do cięcia metalu z linii Epic GP 1140 x 13 x 0,65 | 8/12

Ma uniwersalne zastosowanie:

Od cięcia metali nieżelaznych oraz żeliwa, stali konstrukcyjnej, matrycowej, nierdzewnej oraz narzędziowej końcąc przy trudnoskrawalnym materiale stóp o dużej zawartości niklu czy tytanu.

Piły węglowe

To stosunkowo tanie, chociaż już nieużywane taśmy tnące do cięcia metalu. Piły te posiadają rozwiedzione zęby zahartowane do twardości 64 HRC. Z tych taśm można skorzystać tylko do cięcia stali o niskiej wytrzymałości. Na tle pił bimetalicznych posiadają bardzo niską żywotność. Są optymalnym rozwiązaniem do cięcia drewna oraz metali nieżelaznych za sprawą niskiej ceny w miarę z niższym obciążeniem ostrza piły. 

  • Piły węglowe do cięcia metalu dostępne są w wariancie Carbon Hardback, ale nie ma ich w naszym sklepie internetowym. Jeżeli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami!

Piły węglikowe

Do taśmy ze stali sprężynowej wyfrezowane są zęby. Na każdy z wierzchołków zębów spawamy kółkę ze spiekanych węglików o twardości 92 HRC. Następnie szlifujemy zęby do pożądanego kształtu. Najczęściej stosujemy trój-wiorową geometrię zęba (TripleChip). Taśmy te dostosowane są do wysokowydajnego cięcia. Przeznaczone są do cięcia materiałów trudnoskrawalnych, których nie można ciąć piłą bimetaliczną. Poradzą sobie również z cięciem metali nieżelaznych oraz materiałów ściernych, np. betonu porowatego oraz szamotem. Minusem tych taśm tnących oprócz wyższej ceny to niższa odporność na wibracje. Niewłaściwe używanie piły grozi uszkodzeniem zębów wprowadzące do zniszczenia całej piły.

Pobierz również katalog wszystkich naszych produktów tutaj. W seksji pił węglikowych znajdziesz dostępne piły taśmowe.

  • Chcemy zapewnić zadowolenie naszych klientów i zagwarantować, że piła będzie działać poprawnie. Jeżeli jesteś zainteresowany piłą węglikową, chętnie pomożemy Ci dobrać optymalną piłę dostosowaną do przecinanego materiału. Skorzystaj z naszego doświadczenia i skontaktuj się z nami!

Uwagi

Wszystkie piły wyżej wymienione są w naszym magazynie. Staramy się, by pomóc z odpowiednim wybórem piły taśmowej, zapewniamy szkolenia pracowników oraz doradzamy, jak osiągnąć optymalnych parametrów cięcia. Jesteśmy do waszej dyzpozycji, niech tniesz jakikolwiek materiał. Skontaktuj się z nami! Doradzimy, ustawimy, załatwimy! To wszystko za darmo.

Bimetalový pilový pás na kov | Simonds
Bimetalový pilový pás na kov | Simonds

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 3.0
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?