Piły taśmowe do ciesielskich pilarek taśmowych. Czym się różnią?

W naszym asortymencie posiadamy także kilka rodzajów pił taśmowych, które mogą być stosowane do ciesielskich pilarek taśmowych lub wręcz są do nich bezpośrednio przeznaczone. Opiszemy czym się charakteryzują, jakie właściwości są najważniejsze i jakie są możliwości wyboru. Ale najpierw kilka słów o samych pilarkach ciesielskich.

Piły taśmowe do ciesielskich pilarek taśmowych. Czym się różnią?
Piły taśmowe do ciesielskich pilarek taśmowych. Czym się różnią?

Specjalna ciesielska pilarka taśmowa działa w ten sposób, że operator manipuluje nią podczas cięcia - przesuwa ją wzdłuż belki, którą przycina do wymaganego kształtu. Jest to prawdopodobnie najważniejsza różnica w porównaniu z klasyczną stolarską piłą taśmową, która jest stabilna i nieruchoma, podczas gdy operator manipuluje z ciętym materiałem.

Najczęściej piły te służą do wycinania kształtów - np. do wycinania profili dekoracyjnych, zaciosów, nakładek, czopów, wpustów stosowanych przy różnego rodzaju łączeń ciesielskich. Na rynku można znaleźć kilka marek, a mianowicie Protool, Mikeska, a zwłaszcza Mafell (prawdopodobnie najbardziej znana marka produkująca urządzenia tego typu).

Jak wyglądają piły taśmowe przeznaczone do prac ciesielskich

W przypadku piły taśmowej nie ma większego znaczenia, czy operator obsługuje maszynę, czy też manipuluje z materiałem. Do pilarek ciesielskich można więc stosować klasyczne taśmy tnące do drewna typu Flexback (więcej o linii Flexback tutaj).

Ale o czym warto pomyśleć? W przypadku pilarki cisielskiej piła taśmowa powinna być wystarczająco wąska, aby była w stanie wyciąć łuk (dla łuku o promieniu 25 mm najlepiej stosować taśmę o szerokości 8 mm, taśma o szerokości 6 mm jest odpowiednia dla mniejszego promienia). Wynikiem powinna być gładka powierzchnia cięcia - można to osiągnąć, ale kosztem prędkości. Dla belek o szerokości do 200 mm optymalna podziałka uzębienia wynosi 4 TPI (tj. 4 zęby na cal), a nawet 6 TPI. W przypadku szerszych belek warto też spróbować 3 TPI, ale taki rozstaw jest dostępny tylko w taśmach tnących o szerokości 10 mm.

W niektórych typach pił ciesielskich (muszą mieć tylne prowadnice z węglika spiekanego, np. piła Mafell) możnawykorzystywać specjalną dwustronną piłę taśmową Flexback DE, która została opracowana specjalnie pod kątem tegospecyficznego sposobu cięcia. W przypadku zainteresowania tą taśmą, należy skontaktować się z nami, nie oferujemy jejw naszym sklepie internetowym.

Dwustronna taśma tnąca posiada z przodu zęby o podziałce 4 TPI przeznaczone do cięcia materiału do cięcia oraz z tyłu zęby usuwające wióry - powierzchnia cięcia jest czysta i gładka, a taśma nie zakleszcza się ani nie spada z koła. (Podczas cięcia często konieczne jest wycofywanie się z cięć, co jest znacznie łatwiejsze w przypadku taśmy dwustronnej). Taka taśma bardzo przyda się na przykład przy pracy drewnem modrzewiowym.

Nasze zalecenia oparte są na konkretnych przykładach z praktyki

Wybór piły taśmowej musi być oczywiście dostosowany do używanego urządzeniu i jego przeznaczenia. Po dyskusjach z niektórymi klientami przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących stosowania odpowiednich taśm do różnych pilarek lub należy skontaktować się z naszymi doradcami technicznymi (kontakt) ze swoimi pytaniami.

Pilarki ciesielskie Protool SBP 285 i Mikeska RPP290 - taśma Flexback 1710x8x0,65 TPI 4 Hook

Pilarka ciesielska Mafell Z 5 Ec - taśma Flexback 1750x8x0,65 TPI 4 Hook
Taśma Flexback DE 1750x8x0,65 TPI 4/14 (dwustronna, zamówienie mailowe)

Prosimy o opisanie doświadczeń z taśmami do pilarek cieisielskich (które piły taśmowe sprawdziły się) w dyskusji pod artykułem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 5.0
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?