To proste (ale jakże ważne) pytanie zadawał sobie chyba każdy, kto kiedykolwiek ciął drewno przy pomocy przecinarki taśmowej. Poprawnie napięta taśma tnąca to podstawa. Umożliwia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia, zapewnia dobrą jakość cięcia i bezpieczeństwo pracy. Dlatego właśnie postaramy się teraz omówić kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać podczas nastawiania napięcia.

KOŁO Z PIŁĄ TAŚMOWĄ
KOŁO Z PIŁĄ TAŚMOWĄ

Pozycja piły taśmowej na kole

Piłę taśmową należy założyć na górne koło tak, aby podstawa zęba (czyli najniższa część zęba) znajdowała się pośrodku koła.

Można to osiągnąć poprzez regulację pozycji koła górnego za pomocą znajdującej się za nim śruby. Podczas przeprowadzania regulacji taśma musi być przynajmniej częściowo napięta. Należy także upewnić się, że prowadnice nie przeszkadzają w przesuwaniu taśmy (prowadnice są regulowane później, dopiero po nastawieniu pozycji i napięcia taśmy).

Jeśli piła taśmowa jest na tyle szeroka, że podstawa zęba nie może znaleźć się pośrodku koła, należy ustawić ją tak, aby tylna krawędź taśmy i wierzchołki jej zębów nie wystawały poza koło. Szerokość piły taśmowej nie powinna być większa niż szerokość koła (patrz artykuł Wybór szerokości piły taśmowej do drewna). W trakcie ustawiania położenia piły taśmowej, należy ręcznie obracać koło (uwaga na palce), obserwując przy tym położenie taśmy i w razie potrzeby regulując jej pozycję.

A co z dolnym kołem? Jeśli pilarkę jest w dobrym stanie technicznym, nie ma potrzeby przeprowadzania regulacji jego pozycji – piła taśmowa powinna znajdować się w prawidłowym położeniu, co oznacza, że ani wierzchołki zębów, ani tylna krawędź taśmy nie będą wystawać poza koło.

KONTROLA NAPIĘCIA PIŁY TAŚMOWEJ
KONTROLA NAPIĘCIA PIŁY TAŚMOWEJ

Kontrola napięcia

Podczas napinania piły taśmowej pilarka musi być wyłączona a pokrywy otwarte. sprawdzać Wygięcie taśmy należy sprawdzać palcem - nie powinna wyginać się na bok więcej niż 3 mm. Wygięcie taśmy jest łatwiejsze do sprawdzenia z lewej stronie urządzenia, gdzie nie ma prowadnic (przy otwartej pokrywie). Taśma przy puknięciu powinna wydawać metaliczny dźwięk.

Prawidłowe napięcie

Jeśli piła taśmowa nie jest wystarczająco naprężona, będzie falować (czasami nazywana również „ślizganiem”) w ciętym materiale. Z drugiej strony, jeśli taśma napięta nadmiernie, prawdopodobnie prędzej czy później pęknie.

Na pękniętej taśmie można łatwo sprawdzić, czy przypadkiem nie była on nadmiernie naprężona. Należy położyć ją na ziemię i zwrócić uwagę na oba jej końce. Jeśli taśma leży luźno, poziom naprężenia był prawidłowy. Jeśli jednak końce unoszą się lub taśma się skręca, oznacza to, że naprężenie było nadmierne. W takim przypadku przy następnym ustawianiu należy napięcie zmniejszyć.

Nastawianie za pomocą łożyska rowkowanego

Niektórzy użytkownicy, wycinający kształty o małym promieniu, stosujący w tym celu piły taśmowe o szerokości np. 6 mm, używają tylne oporowe łożyska rowkowane. Rowkowanie wspomaga stabilizację taśmy, umożliwiając poprawne wycinanie kształtów.

W takim przypadku przy ustawianiu naprężenia taśmy należy tylne łożysko przesunąć do przodu o około 3 mm. Dzięki temu jej tylna krawędź nie odchyla się na boki podczas cięcia promieni, ponieważ taśma trzyma się w rowku. Nie ma również tendencji do zsuwania się z kół podczas cofania się z ciętego materiału.

Warto pamiętać, że podczas nastawiania napięcia za pomocą łożyska, taśma na górnym kole przesunie się nieco do przodu. Konieczne jest zatem przywrócenie jej do środka szerokości koła czyli do pozycji, kiedy podstawa zęba (czyli najniższa część zęba) znajduje się pośrodku koła (poprzez regulację położenia koła górnego za pomocą śruby - patrz wyżej).

Ogólnie jednak taki sposób ustawiania nie jest do końca standardowy, albowiem tylna krawędź taśmy bardziej niszczy się, będąc w kontakcie z łożyskiem i rowkiem, właśnie po tej stronie, co może prowadzić do jej przedwczesnego pęknięcia (więcej w artykule Dlaczego pękają taśmy taśmowe do drewna).

W przypadku własnych doświadczeń z napinaniem piły taśmowej lub jakichś sugestii dotyczących ulepszeń lub wręcz przeciwnie, często powtarzających się problemów, prosimy o udział w dyskusji i podanie szczegółów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.6
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?