Piły taśmowe do drewna: zęby hartowane, niehartowane i węglikowe. Jaka jest różnica?

Istnieją różne rodzaje zębów. Poszukując w Internecie piły taśmowej do drewna, prawdopodobnie najczęściej można natrafić na ofertę taśm tnących z zębami hartowanymi, a czasem nawet z zębami niehartowanymi. Ale w naszym sklepie internetowym to będą taśmy z zębami hartowanymi lub z zębami z węglików spiekanych. Ale co to oznacza i jaka jest różnica między różnymi rodzajami zębów? Czytając dalej, można dowiedzieć się wszystkiego w tym temacie...

Zęby hartowane, niehartowane i węglikowe
Zęby hartowane, niehartowane i węglikowe

Podstawowym rodzajem są zęby niehartowane - tak dawniej produkowano piły taśmowe do drewna. Charakterystyczne dla tego typu jest to, że ostrze jest wykonane z tego samego materiału co korpus taśmy, dzięki czemu posiada takie same właściwości. Jeśli chodzi twardość ostrza, to znajduje się ona w przedziale od 45 do 50 HRC (jednostka twardości metalu). I to jest problem.

Piła taśmowa powinna mieć odpowiednio elastyczny korpus taśmy, aby wytrzymywała wygięcia na kołach, ale jednocześnie twarde końcówki zębów, aby pozostawała ostra przez długi czas.

Piły taśmowe z zębami hartowanymi (w sklepie internetowym pod nazwą Flexback) mają podobny korpus, ale końcówki zębów są hartowane do twardości od 55 do 57 HRC. Dzięki temu tego rodzaju taśma tnąca powinna mieć około trzykrotnie większą wytrzymałość podczas cięcia drewna miękkiego niż taśma z zębami niehartowanymi.

Dla porównania, twardość ostrza noża łamanego do cięcia wykładzin waha się między 60 a 62 HRC. To podobna stal węglowa – twarda, ale wystarczająco krucha, by nóż można było złamać.

I wreszcie piły taśmowe do drewna z zębami z węglików spiekanych (w sklepie internetowym pod nazwą CarbideWood - szerzej o nich piszemy tutaj). Odzaczają się tym, że do taśmy ze stali węglowej są przyspawane płytki z węglika spiekanego. Twardość takiego materiału wynosi około 90 HRC, a więc taka piła taśmowa powinna być w stanie przeciąć około dziesięć razy więcej niż taśma tnąca z zębami hartowanymi.

Uwaga na terminologię

Szukając informacji o piłach taśmowych, często można natknąć się na różne określenia, takie jak taśma karbonowa, sprężynowa czy węglowa. Warto zdać sobie sprawę, do czego właściwie odnosi się takie określenie. Chodzi tu o materiał, z którego wykonana jest cała taśma tnąca, a wszystkie trzy określenia oznaczają ten sam rodzaj materiału. Innymi słowy taśma karbonowa, sprężynowa czy węglowa oznaczają to samo, tylko każdy nazywa to trochę inaczej.

Jednocześnie jest prawdopodobne, że mowa jest o taśmach z zębami hartowanymi, zupełnie wyjątkowo mogą posiadać zęby niehartowane.

Można również natknąć się na piły taśmowe bimetalowe. Z założenia przeznaczone są głównie do cięcia metalu (kąt natarcia, rzaz). Do zwykłej obróbki drewna taśmy bimetalowe nie są zbyt opłacalne, a to ze względu na cenę, dlatego nie ma ich w naszej ofercie pił taśmowych do cięcia drewna. Jedynym wyjątkiem jest taśma o szerokości 34 mm, która przeznaczona jest do cięcia kłód.

A które zęby sprawdzają się najlepiej? Prosimy o udział w dyskusji pod artykułem i podanie szczegółów.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 4.0
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?