Cięcie metalu przecinarką taśmową do drewna? Tego raczej nie należy próbować. Wyjaśnimy dlaczego

Wiele osób na pewno już o tym myślało. Może nawet wśród osób czytających ten artykuł, znalazłby się ktoś taki, kto pomyślał: mam przecinarkę do drewna, może mógłbym jej użyć również do cięcia metalu czy stali? Wystarczy chyba wymiana taśmy tnącej... Ale to nie jest tak proste: pilarki taśmowe przeznaczone do cięcia drewna zwykle nie nadają się do obróbki metalu. Wyjaśnimy, dlaczego tak właśnie jest.

niewskazane cięcie kształtownika metalowego
niewskazane cięcie kształtownika metalowego

Kluczowe pojęcie – prędkość cięcia

Podczas cięcia ważne jest, aby zęby piły taśmowej, wchodząc w materiał, usuwały z niego odpowiednio duże wióry, a nie tylko pył. W przeciwnym razie zęby w materiale mogą zakleczczać się, nadmiernie ścierać się, a nawet łamać. Zasada ta dotyczy zarówno drewna, jak i metalu.

Różnica jest w prędkości. Przy cięciu drewna taśma tnąca osiąga znacznie większą prędkość. O ile dla stali wartość idealna to od 60 do 120 metrów na minutę (aby zęby piły taśmowej miały czas „wgryźć się” w materiał i usunąć z niego wióry), to dla drewna nie jest wyjątkiem, że prędkość ta jest dziesięć razy wyższa. A w przypadku cięcia kłód prędkość może dochodzić nawet do 3000 metrów na minutę.

Przecinarki taśmowe przeznaczone do cięcia drewna bywają przystosowane do tych warunków, a ponadto w zdecydowanej większości przypadków nie posiadają możliwości regulacji prędkości taśmy do poziomu odpowiedniego dla metalu. A więc nawet w przypadku założenia odpowiedniej taśmy do cięcia metalu, będzie się ona obracać zbyt szybko i raczej materiał zniszczy niż go prawidłowo przetnie.

Zmniejszenie prędkości za pomocą przetwornicy częstotliwości również nie jest rozwiązaniem, ponieważ po takiej regulacji urządzenie traci moc i nie będzie w stanie poruszać piłą taśmową (taśma zatrzyma się).

Cięcie drewna i cięcie metalu

Przeciarki taśmowe do drewna czy stolarskie charakteryzują się dużą prędkością cięcia. Nawet najmniejsze piły potrafią ciąć z prędkością do 900 metrów na minutę (np. Parkside PBS 350 B2, Scheppach HBS 30 czy Einhell TC-SB 200). W przypadku cięcia drewna:

  • Prędkość taśmy zazwyczaj waha się od około 370 do 1500 metrów na minutę;
  • Z reguły im większa pilarka taśmowa, tym większa prędkość piły taśmowej;
  • Większe urządzenia posiadają zwykle więcej prędkości, czasami prędkość taśmy tnącej można zmieniać przy pracy;
  • Sprzedawcy urządzeń często informują nas o „prędkości cięcia” lub „prędkości taśmy tnącej”. Tutaj należy zachować ostrożność. O ile będą mówić o obrotach na minutę, to w tym przypadku informacja będzie dotyczyć prędkości obrotowej silnika. Taka informacja jest niewiele znacząca, albowiem nie wiemy, jakie jest przełożenie pomiędzy silnikiem a kołem napędowym.
     

Cięcia materiałów metalowych przecinarkami taśmowymi do drewna stanowczo nie zalecamy. Napewno nie w przypadku stali, ale również cięcie metali nieżelaznych nie jest dobrym pomysłem (a jeśli tak, to tylko w pewnych okolicznościach). Podczas cięcia takich materiałów obowiązują następujące zasady:

  • Zalecana prędkość cięcia stali od 60 do 120 metrów na minutę;
  • W zależności od twardości prędkość cięcia miedzi waha się od 80 do 400 metrów na minutę, aluminium od 80 do 800 (zalecamy cięcie taśmą bimetalową);
  • Każdy ząb powinien być dociskany do materiału ciętego, a prędkość taśmy powinna umożliwiać usunięcie wióra, który mieści się w szczelinie międzyzębowej (więcej w artykułach - Jak wybrać piłę taśmową do cięcia metalu? i Zalecane prędkości dla taśm metalowych).

W przypadku własnych doświadczeń z cięciem różnych materiałów prosimy o udział w dyskusji i podanie szczegółów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 5.0
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?