Jak wybrać stołową pilarkę taśmową do drewna? Doradzimy!
Pilarka taśmowa? Ale jaką wybrać? Na rynku jest ich ogromna ilość. Istnieje wiele parametrów, według których klient wybiera urządzenie spełniające jego własne potrzeby. Ponieważ dostarczamy taśmy tnące do praktycznie wszystkich typów urządzeń, jesteśmy w temacie dobrze zorientowani. Niezależnie od tego, czy ma ono być przeznaczone dla modelarza, zapalonego majsterkowicza czy profesjonalisty, jesteśmy przekonani, że możemy pomóc. A do tego dodamy też wskazówki dotyczące wyboru pił taśmowych, które będą pasować do wybranej pilarki. Czytaj dalej i podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach pod artykułem.
Podstawowe parametry pilarki – wysokość i szerokość cięcia
WYSOKOŚĆ CIĘCIA. Producenci pilarek taśmowych jako jedną z cech urządzenia podają maksymalną wysokość cięcia. Jeżeli zamierzamy regularnie poruszać się w pobliżu tej granicy, lepiej wybrać większą pilarkę. Nie wskazana jest praca na pilarce przez dłuższy okres przy wysokim obciążeniu. W takim przypadku taśmy tnące mogą szybciej zużywać się, zatrzymywać się podczas cięcia, a także urządzenie może mieć niewystarczającą wydajność.
I odwrotnie, jeśli będziemy wykonywać delikatną pracę (taką jak wycinanie kształtów lub bardzo precyzyjne cięcie), nie należy stosować zbyt dużej maszyny. Paradoksalnie cienka taśma tnąca na zbyt dużej pilarce może być niestabilna. W skrócie: duże urządzenia nadają się do cięcia dużych wymiarów, a małe do cięcia małych wymiarów.
SZEROKOŚĆ CIĘCIA. Jest to rozmiar ciętego materiału, który mieści się między ramą urządzenia a taśmą tnącą i jest zależny od rozmiaru (średnicy) kół. Działa tu proste równanie: im większe koła, tym większa szerokość cięcia (uwaga, nie dotyczy to pił taśmowych, których konstrukcja składa się z trzech kół).
Jeśli producent nie podaje średnicy kół, należy ją przynajmniej w przybliżeniu określić, gdyż będzie ona tylko nieznacznie mniejsza od wartości szerokości cięcia. Warto też pamiętać o grubości prowadnicy – w przypadku jej położenia między ramą i taśmą tnącą, szerokość cięcia się zmniejszy.
Co warto wiedzieć przed zakupem stołowej pilarki taśmowej
STARE I UŻYWANE PILARKI TAŚMOWE. Jeżeli będziemy używać starą pilarkę, która już coś pamięta albo zamierzamy kupić gdzieś na rynku podobną, warto wiedzieć, że takie urządzenia są zwykle nie tylko cięższe, ale i trwalsze (dawniej nie oszczędzano tyle na materiale), a także prostsze - zazwyczaj są pozbawione prowadnicy, miarki czy możliwości szybkiego poluzowania lub napinania piły taśmowej. Z naszego doświadczenia wynika, że posiadając starą pilarkę zwykle warto przeprowadzić przynajmniej remont prowadnicy taśmy tnącej i odnowienie wykładziny gumowej koła, ewentualnie wymienić łożyska.
NOWE PILARKI TAŚMOWE. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej maszyny, którą wybrać? Które urządzenie do czego się nadaje? A z jakimi piłami taśmowymi będzie najlepiej współpracować? Aby w jak największym stopniu pomóc w dokonaniu wyboru, przygotowaliśmy praktyczne zestawienie z konkretnymi wskazówkami. Ze względu na wielkość (średnicę) kół wyróżniamy trzy kategorie pilarek taśmowych:
- Małe pilarki taśmowe (200 do 250 mm)
- Średnie pilarki taśmowe (250 do 325 mm)
- Duże pilarki taśmowe (325 do 800 mm)
Nie zapominajmy, że ważnymi parametrami przy wyborze odpowiedniego urządzenia są również materiały, z których jest ono wykonane oraz jego cena. Można powiedzieć, że cena odpowiada zazwyczaj nie tylko jakości, ale i wydajności. Na przykład w tańszych pilarkach stosuje się cieńsze blachy, żeliwna będzie akurat podstawa, a moc silnika nie będzie należeć do najwyższych. Dużą wadą mogą być plastikowe elementy (śruby, dźwignie itp.), które podczas częstego użytkowania lub dużego obciążenia mogą wyginać się lub pęknąć. Dla osób używających pilarki okazjonalnie może wystarczyć tańsza opcja, ale profesjonalistom zdecydowanie polecamy droższe urządzenie.
💡 Przed zakupem pilarki najlepiej byłoby ją gdzieś wypróbować. Ale jeśli nie ma takiej możliwości, to pomocne mogą być filmy na YouTube, które pomogą zorientować się w możliwościach urządzenia.
I. Małe pilarki taśmowe - średnica koła od 200 do 250 mm
Są to najmniejsze tego typu urządzenia. Ich atrybutem jest zasilanie 220 V oraz stała prędkość taśmy tnącej (600 lub 900 m/min). Pilarki te są zwykle wyposażone w prowadnicę boczną, prosty stół uchylny (od 0° do 45°) o wymiarach około 300 x 300 mm, a w niektórych przypadkach w przykładnicę kątową. Z naszego doświadczenia wynika, że piły te nadają się do cięć o wysokości do 5 cm (wyjątkowo do 10 cm, ale kosztem mniejszej mocy).
Przykłady małych pilarek taśmowych: JET JWBS-9X, HECHT 8925, Einhell TC-SB 200/1, LIDL Parkside PBS 350 A1, Atika BS205, Güde GBS 200, Roxta RPP-225.
Jakie piły taśmowe wybrać do małej pilarki?
- Długość piły taśmowej: waha się od 1400 do 1600 mm.
- Szerokość taśmy tnącej: Urządzenia te najczęściej wyposażone są w piły taśmowe o szerokości 6 (7) mm, można także stosować taśmy tnące o szerokości od 3 do 12 (13) mm. Z reguły najwęższe taśmy dobrze nadają się na przykład do wycinania kształtów w sklejce. Aby uzyskać więcej informacji, zajrzyj do naszego artykułu TUTAJ.
- Grubość piły taśmowej: Producenci najczęściej dostarczają urządzenie z taśmą tnącą o grubości 0,36 mm (co jest technicznie poprawne dla kół o małej średnicy 200 mm). Wielu klientów preferuje jednak grubość 0,5 mm i my ją również polecamy - taka taśma jest sztywniejsza i lepiej prowadzi podczas pracy.
🔥 NAŠE TIPY: Nejvíce se v této kategorii používají 1400x6x0,5mm TPI 6 Skip a 1400x6x0,5 TPI 4 Skip. Na nejjemnější vyřezávání se ideálně hodí nejužší pás v naší nabídce 1400x3x0,65 mm TPI 14 Regular.
II. Średnie pilarki taśmowe - średnica koła od 250 do 325 mm
Najczęściej zasilane są napięciem 220 V i posiadają stół uchylny (w zakresie 45° lub więcej) o wymiarach około 500 x 500 mm. Średniej wielkości piłarki posiadają zwykle prowadnicę boczną, miarkę do mierzenia szerokości cięcia lub przykładnicę kątową. Niektóre mogą być wyposażone w oświetlenie czy miarkę laserowa. Wspólną i użyteczną cechą są dwie prędkości taśmy tnącej do wyboru, lub możliwość płynnej zmiany tej prędkości. (Wyższa prędkość taśmy jest odpowiednia do cięcia miękkiego drewna i dużych średnic, natomiast mniejsza prędkość do twardego drewna i mniejszych średnic.)
Pilarki taśmowe średniej wielkości to uniwersalne urządzenia, które pozwalają na wycinanie kształtów, jak i prowadzenie prostych cięć. Posiadanie takiej maszyny w warsztacie znacznie poszerza możliwości pracy z materiałem.
❗️Należy jednak uważać: nie można stosować tego typu urządenia do regularngo cięcia belek o grubości 14 cm. Wydajność średniej pilarki prawdopodobnie będzie nie wystarczająca do cięcia tego rodzaju, znacznie lepiej do tego typu pracy będzie nadawać się duża pilarka (swoją drogą najlepiej nadające się do tego piły taśmowe z rozstawem zębów TPI 2, które ze względu na swoją grubość 0,8 mm, są stosowane właśnie w dużych urządzeniach).
Przykłady średnich pilarek taśmowych: Holzmann HBS300J, Makita LB1200F, Holzstar HBS251, DeWALT DW739, DW 738, Scheppach BASA 3, HBS400.
Jakie piły taśmowe wybrać do średniej pilarki?
- Długość piły taśmowej: waha się od 1600 do 2400 mm.
- Szerokość taśmy tnącej: W przypadku dostawy urządzenia wraz z wyposażeniem, piły taśmowe mogą różnić się szerokością. Zazwyczaj stosowane są taśmy tnące o szerokości od 3 do 15 (16) mm – przy wycinaniu kształtów stosujemy węższe, przy prostym cięciu szersze. W doborze szerokości pomożemy TUTAJ.
- Grubość piły taśmowej: 0,5 lub 0,6 mm jest idealna.
🔥 NASZE WSKAZÓWKI: Najczęściej stosowane piły taśmowe w tej kategorii posiadają szerokość 16x0,65 o podziałce TPI 3 Skip (na przykład w pilarce Holzmann HBS300J-230V jest to taśma tnąca 2240x16x0,65 o podziałce TPI 3 Skip). Więcej o podziałkach przeczytaj TUTAJ.
III. Duże pilarki taśmowe - średnica koła od 325 do 800 mm
Duże pilarki taśmowe posiadają głównie zasilanie 400 V. Praktycznie każde takie urządzenie będzie posiadać stół uchylny o szerokości około 700 mm, przy czym zakres możliwego pochylenia bywa różny. Standardem powinna być prowadnica boczna (z pomiarem szerokości cięcia) lub przykładnica kątowa, a w niektórych przypadkach na pewno spotkamy się z oświetleniem czy miarką laserową.
Większość dużych pilarek powinna umożliwiać operatorowi wybór prędkości taśmy tnącej (wyższa prędkość piły taśmowej jest odpowiednia do cięcia miękkiego drewna i dużych średnic, mniejsza prędkość przeciwnie do twardego drewna i mniejszych średnic). Urządzenia te są zazwyczaj bardzo wytrzymałe i dlatego doskonale nadają się do cięcia drewna o większych wymiarach (np. do cięć prostych).
Przykładowe duże pilarki taśmowe: Holzkraft HBS633S, HBS533, PROMA PP-500, Holzmann HBS800, Scheppach Basa 4, JESAN KOVO PPW800.
Jakie piły taśmowe wybrać do dużej pilarki?
- Długość piły taśmowej: waha się od 2400 do 5600 mm.
- Szerokość taśmy tnącej: Stosowane są taśmy o szerokości od 10 do 30 mm, w przypadku dostawy urządzenia wraz z wyposażeniem należy spodziewać się szerszych taśm tnących przeznaczonych do cięć prostych. Jednak nawet z tak dużą pilarką można wycinać (większe) kształty – wtedy należy wybrać u nas odpowiednią piłę taśmową o mniejszej szerokości - patrz artykuł TUTAJ.
- Grubość piły taśmowej: 0,8 mm, 0,9 mm lub 1,1 mm. Czasami można zastosować nawet grubość 0,65 mm (dotyczy to tylko najmniejszych urządzeń tego typu).
🔥 NASZE WSKAZÓWKI: Najczęściej używane taśmy tnące w tej kategorii posiadają szerokość 19x0,8 o podziałce TPI 3 Skip lub TPI 2 (na przykład w pilarce LAGUNA 14BX jest to piła taśmowa 2946x19x0,8 o podziałce TPI 3 Skip). Więcej o podziałkach przeczytaj TUTAJ.
🔎 No i jak, pomogliśmy przy wyborze pilarki? Wystarczy jakaś mniejsza, czy wybieramy większą? Niezależnie od podjętej decyzji, nie należy zapominać, jak ważne przy pracy są również wysokiej jakości piły taśmowe! Wypróbuj na przykład te nasze. W wyszukiwarce TUTAJ doradzimy przy wyborze poszczególnych taśm tnących oraz kompletnych zestawów przeznaczonych bezpośrednio do konkretnej pilarki, co umożliwi pełne wykorzystanie jej możliwości. (Więcej o wyszukiwaniu pił taśmowych zgodnie z typem pilarki taśmowej piszemy w artykule TUTAJ). Można również skorzystać z usług naszego konfiguratora.