W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii napinania piły taśmowej. Aby piła taśmowa cięła prosto, nie falowała i nie spadała z koła, musi być prawidłowo napięta. Z kolei aby nie pękała, nie może być naprężona nadmiernie. Jak rozpoznać prawidłowe napięcie piły taśmowej? Jak to można zmierzyć? A jak dowiemy się, czy taśma jest za słabo lub wręcz przeciwnie, za mocno naprężona?

jak napnout pilový pás na kov
jak napnout pilový pás na kov

Tutaj możesz dowiedzieć się, jak nastawić napięcie piły taśmowej do drewna.

Zakładanie piły taśmowej i ustawianie jej napięcia za pomocą tensometru:

Przed założeniem piły naśmowej należy oczyścić pilarkę od wiórów i brudu zmiotką lub sprężonym powietrzem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przestrzeń wokół prowadnic (łożyska, elementy węglikowe). Następnie należy wprowadzić piłę taśmową do pilarki i lekko ją naciągnąć tak, aby nie zsunęła się z prowadnic. W przestrzeń między prowadnicami należy włożyć tensometr i zamocować go na piłę taśmową, ustawiając wskazówkę na zero. Napięcie podawane jest w niutonach na milimetr kwadratowy (N/mm2). Potem należy stopniowo napinać piłę taśmową, aż urządzenie wskaże nam wymaganą wartość (patrz tabela poniżej).

UWAGA - przed zakupem tensometru należy upewnić się, że będzie pasował do danej pilarki. Niektóre mniejsze pilarki hobbystyczne posiadają ograniczoną przestrzeń i nie można w nich zamocować tensometru o wymiarach 131x100mm. Jeśli nie istnieje możliwość użycia tensometru, można przeprowadzić kontrolę wzrokową sprężyn talerzowych. Sprężyny te, przy pomocy których można ustawić ręcznie napięcie piły taśmowej, nie powinny być całkowicie dociśnięte.

Sprawdzanie prawidłowego osadzenia

Po ustawieniu napięcia należy włączyć na chwilę pilarkę, aby piła taśmowa osadziła się w urządzeniu (wystarczą trzy - cztery ruchy „na pusto”). Następnie należy sprawdzić osadzenie piły w pilarce. Tylna krawędź taśmy nie może dotykać obręczy (tylnego występu na kołach), powinna pozostawać tam szczelina „na gwóźdź”, czyli ok. 1 mm. Również tylna krawędź taśmy nie może dotykać się węglikowych elementów prowadzących. Wszystkie łożyska powinny obracać się bez utrudnień (należy sprawdzić przed założeniem piły taśmowej) – utrudnienia mogą spowodować przedwczesne uszkodzenie piły taśmowej.

Pozycję ustawienia pasa między prowadnicami należy sprawdzać przy pomocy 30-40 cm odcinka piły taśmowej. Należy go włożyć do pustej pilarki i sprawdzić, czy taśma między łożyskami jest zamocowana pionowo i jest stabilna (nie wygina się na boki) i jednocześnie można nią poruszać się wystarczająco swobodnie do przodu i do tyłu bez zbytniego tarcia. Na życzenie możemy wraz z zamówieniem bezpłatnie wysłać wyżej opisany odcinek piły taśmowej.

Problemy z nieprawidłowo naprężoną piłą taśmową:

NIE WYSTARCZAJĄCO NAPRĘŻONA piła taśmowa ślizga się i faluje w ciętym materiale. Może również zsunąć się z koła napędowego.
NADMIERNIE NAPRĘŻONA piła taśmowa może pęknąć przedwcześnie, w spoinie i poza nią, mikropęknięcia często pojawiają się na obwodzie piły taśmowej.

Aby sprawdzić, czy przypadkiem pęknięta taśma tnąca nie była nadmiernie naprężona, należy położyć ją na ziemię lub na płaskie podłoże powierzchnią zewnętrzną (czyli tą, która nie leżała na kole). Jeśli taśma leży luźno, poziom naprężenia był prawidłowy. Jeśli jednak piła taśmowa była naprężona nadniernie, jej końce unoszą się lub taśma się skręca.

💡 Wskazówki, jak rozwiązywać i inne problemy, można znaleźć w artykule: Dlaczego pękają piły taśmowe do metalu? Najczęstsze problemy.

Tabela wartości napięcia piły taśmowej

Rozmiar piły taśmowej Napięcie
13 x 0,65 mm 130-150 N/mm2
20 x 0,9 mm 160-180 N/mm2
27 x 0,9 mm 200-220 N/mm2
34 x 0,9 mm 240-250 N/mm2
41 x 1,3 mm 250-260 N/mm2
54 x 1,3 mm 260-280 N/mm2
54 x 1,6 mm 260-280 N/mm2
67 x 1,6 mm 260-280 N/mm2
80 x 1,6 mm 280-300 N/mm2

Czy ten artykuł był pomocny?

Oceń i pomóż nam ulepszać nasze treści

Ogólna ocena 5.0
Ocena
article-rationg-decoration
Komentarze

Masz pytanie dotyczące tego artykułu?